Što možemo ispričati djeci o glini?
Glina je posebna vrsta zemlje i možemo ju pronaći u prirodi. Gdje? U močvarama, duž obala rijeka i jezera, blizu potoka ili bunara... Ta glina obično je nečista, zbog kamenčića i pijeska. Zato je praktičnije kupiti glinu u trgovini.
Od gline se može napraviti kip (skulptura), ili možda neki predmet - posuđe, nakit i slično,. Ljudi su to otkrili prije mnogo tisuća godina i mnogo toga izrađivali od gline, jer u ta pradavna vremena nije još bilo plastike, stakla i slično.
Predmeti od gline suše se pa otvrdnu, a da bi bili još čvršći i ljepši, mogu se ispeći u posebnim pećnicama (to nisu ove koje vi imate u svojim kuhinjama kod kuće). Glina kad se ispeče i postane čvrsta, može se obojati posebnim bojama i to se onda zove keramika! (Pokažem nekoliko predmeta od keramike.) Za djecu je ovo vrlo zanimljivo otkriće! Glina i glinamol nisu isto. Glinamol se ne može naći u prirodi nego samo u trgovini. Glinamol se ne peče...
Kako raditi s glinom?
Za početak, trebamo se odjenuti u radnu odjeću i zasukati rukave. Stolove treba zaštititi najlonom. Ja koristim debele plahte najlona (kupljene u željezari i slično), ili stare gumene stolnjake. Prekrijem po 2-3 školske klupe i na sredinu stavim plitice s vodom i ostali materijal. Kasnije na taj način lako možemo očistiti stolove. Tanke vrećice kao podloge nisu dobre jer se lijepe, kao ni mekani karton ili papir koji upijaju vlagu. Zgodni su plastični podmetači za jelo.
Glinu prvo treba dobro izmijesiti, kako unutar nje ne bi ostali zarobljeni mjehurići zraka. Ako ostane zrak unutra, kad se osuši, rad bi mogao puknuti. Napravit ćemo prvo kuglu!
- Ako vidiš da ti se glina mrvi i puca, lagano navlaži ruke i nastavi mijesiti.
- Ako dodaš previše vode u glinu, ona će postati jako ljepljiva i gnjecava. Komadići će ti ostajati po rukama. Tada trebaš mijesiti glinu sve dok ne nestane ta gnjecavost.
- Sad kad smo izmijesili glinu u oblik kugle, krenut ćemo na zadatak.
Glinu možemo obrađivati prstima i takozvanim modelirkama (od drva, plastike, metala...), ili štapićima od sladoleda, čačkalicama... Danas jeftino možemo nabaviti takav pribor, primjerice u trgovini Rajčić&Ribić Repromaterijali u Vukovarskoj ulici u Zagrebu. Za nabavku gline preporučam trgovine Tapiker (tu ćete dobiti i najbolje savjete), zatim Narodne novine, Prosvjeta ili već spomenuta trgovina Repromaterijali (možda najjeftinije).
Obrađivati možemo:
- oduzimanjem: prstima vadimo ili nožićem izrezujemo pojedine dijelove;
- dodavanjem: na glinenu masu dodajemo komadiće gline koje moramo dobro utisnuti ili zagladiti kako ne bi kasnije otpali; (Možemo napraviti i "ljepilo", a to je prah nastao od osušenih radova koje smo kasnije brusili. Taj se prah miješa s vodom.)
- modeliranjem: masu gline gnječimo, savijamo, izvlačimo, utiskujemo, prošupljujemo itd.
Površinu gline možemo zagladiti prstima ili modelirkom, ili možemo na njoj raditi plastičke teksture alatom i na različite kreativne načine. Jedan od načina može biti npr. utiskivanje starih komada čipke.
Ponekad unutar skulpture možemo staviti armaturu od čačkalica ili žice, kako bi skulptura bila stabilnija. To nikako nemojte raditi ukoliko mislite glinu peći! (Umjetnici profesionalci izvade tu armaturu iz gotove skulpture prije pečenja).
Ako rad u glini nije gotov, treba ga poprskati vodom i zamotati u plastičnu vrećicu, kako bismo kasnije mogli nastaviti s radom. Glinu koju nismo iskoristili, isto tako možemo držati, zamotanu u nekoj kanti, koju možemo poklopiti i vlažnom krpom.
Vrlo korisne informacije.
OdgovoriIzbrišiHvala! Vjerujem da se puno toga može naučiti kroz praksu i entuzijazam! :)
OdgovoriIzbriši