srijeda, 30. rujna 2020.

Muhohvat - igra pažnje, koncentracije i odnosa u prostoru

Ovu igru osmislila je ruska neuropsihologinja Anastasija Suncov, i preuzeta je iz njene knjige Razvijamo pažnju u igri. 

Nacrtamo mrežu od 9 ili više polja, kao na fotografiji. To je prozor po kojem muha hoda. Djeca pažljivo prate upute o smjeru leta muhe koja može ići GORE, DOLJE, LIJEVO ili DESNO. 

Zadatak je da pljesnu kad muha izleti van, i tako "uhvate muhu u vreću"! Učiteljica nacrta početnu poziciju muhe, primjerice ispod donjeg desnog polja, što znači da će prva uputa biti GORE. 

Igra je dobar način za prikupljanje pažnje i koncentracije prije pisanja zadaće!

utorak, 29. rujna 2020.

Jakov kaže - učimo pažljivo slušati upute

Podsjetimo na poznatu igru Jakov kaže, čiji je naziv na engleskom jeziku Simon says. Igrači stanu u vrstu, a voditelj igre, Jakov, izdaje naredbe. Igrači moraju izvršiti naredbu samo ako je voditelj igre prethodno rekao: "Jakov kaže". U protivnom, naredbu treba ignorirati, odnosno, tko je izvrši, ispada iz igre. Također, iz igre ispada i onaj tko je na krivi način izvršio naredbu.

Na primjer: "Jakov kaže - čučnite." Svi trebaju izvršiti naredbu.
"Ustanite!" - Ne smije se izvršiti.
"Jakov kaže - pijučite poput pilića." Treba izvršiti naredbu, ali u čučećem položaju, jer nije poništena prethodna naredba.

Jakov ne smije narediti nešto što je nemoguće izvršiti. Igra se treba igrati u veselom ozračju i svi se igrači trebaju osjećati ugodno. Bit je u kreativnom smišljanju naredbi i u umijeću zavaravanja igrača brzim izmjenama naredbu. Pobjednik je onaj koji posljednji ostane u igri jer se nije dao zbuniti!

Evo nekoliko prijedloga za kreativne i zabavne naredbe: Dotakni nos lijevom rukom; dotakni lijevo koljeno desnom rukom; Sviraj gitaru; Zavijaj kao vuk; Budi kokoška; Zakolutaj očima; Pričaj kroz nos; Glumi da plivaš....

Igra je prikladna za izvođenje tjelovježbe!





ponedjeljak, 28. rujna 2020.

Najbrži prst - kvizovi prepoznavanja objekata sa slike

Potrebno je pripremiti niz slika, npr. fotografije različitih vrsta životinja koje treba prepoznati, slike raznih predmeta, slova na koja treba smisliti pojam ili druge slike koje bi bile okosnica brzog kviza kojeg smo zamislili.

Djecu podijelimo u 2 ekipe, a zapravo, potrebna su najmanje 2 igrača, jer po dvoje u duelu stoje jedan  nasuprot drugog, odnosno na suprotnim stranama stola, s rukama na leđima, očekujući sliku koja će se pojaviti na zaslonu projektora ili slično. Označena je sredina stola, i kad se pojavi slika, onaj tko prvi stavi ruku na oznaku u sredini stola, ima pravo prvi pogađati. Lako će biti odrediti tko je prvi, jer brža ruka uvijek će biti ispod. Ostala djeca stoje u koloni iza označene crte na podu i čekaju svoj red. Jedan učenik može na ploči bilježiti bodove.

Osobno, ovu igru prvo sam s djecom igrala na način da smo na sredinu stavili hotelsko zvono, jer bilo je atraktivno čuti zvučni signal. Međutim, neka djeca su imala tendenciju ekstremno jako lupati, što nije bilo ugodno, pogotovo ako poklopi tuđu ruku. Zato smo nastavili igrati prostom rukom, a na kraju sam zaključila da im je još zabavnije u ruci držati lopaticu za leteće insekte. Na taj način možemo reći i da poštujemo socijalnu distancu!

nedjelja, 27. rujna 2020.

Igra inicijala - upoznavanje, prepoznavanje slova, pripovijedanje, maštanje...

Ovo može biti igra upoznavanja u novoj grupi ili jačanja grupne povezanosti. Voditelj igre, učiteljica, govori inicijale nekog od učenika, a djeca pogađaju o kome se radi. Prethodno možemo ispisati sve imena na ploču i zajedno ih pritom izgovarati.

Druga inačice igre poticaj je za pripovijedanje i maštanje. 
Voditelj igre izvlači 2 slova, koja predstavljaju inicijale imena neke zamišljene osobe. Zadatak je da dijete smisli ime i prezime osobe s tim inicijalima. Voditelj igre, nadalje, postavlja pitanja o toj osobi. Na primjer, gdje živi, koliko ima godina, čime se bavi, kakve ima oči, kakvu odjeću nosi, koje jelo ne voli jesti, ima li kućnog ljubimca, je li kada pao sa stolca i što se pritom dogodilo...

utorak, 22. rujna 2020.

Cijukava mačka - smiješna igra izokrenutih rečenica i riječi

Voditelj igre izgovara rečenice smiješnog, netočnog i izokrenutog sadržaja ili čak pomiješanih slova, a djeca trebaju slušati, otkriti izokrenuto i ispravno izgovoriti ili napisati rečenicu! Usput eventualno možemo i  prokomentirati u kakvim okolnostima bi izjava mogla biti istinita...

Primjeri:

  • More je u ribi.
  • Pojedi tanjur i odnesi jelo na pranje!
  • Učitelj je dobio jedinicu.
  • Mačka cijuče.
  • Svanula je noć.
  • Popeo se u nesvijest.
  • Krov hoda po mački.
  • Vani padaju kišobrani.
  • Izađi unutra.
  • Mila je pila sendvič i jela sok.
  • Uzmi vilicu i pojedi juhu!

nedjelja, 20. rujna 2020.

Igre za vježbanje pamćenja i koncentracije

Evo nekoliko varijacija poznate igre memory, gdje se uparuju istovjetni pojmovi. Tu su i prijedlozi sličnih vježbi pamćenja, u kojima se dijete treba koncentrirati na mnoštvo objekata koje vidi, pa nakon intervencije nabrojati koji nedostaju ili su dodani. Auditivnu memoriju možemo jačati igrom u kojoj zvukove treba ponoviti prema redoslijedu kojem su ih djeca prvotno čula...

četvrtak, 17. rujna 2020.

Pitalice: Geometrijsko tijelo kugla

Prvašići uče geometrijska tijela i počinjemo s onim najsavršenijim, a to je kugla. Pripremila sam im pitalice, u kojima odgovor može biti sve na svijetu što je u obliku kugle. Treba pritom djecu podsjetiti na razliku između kugle i kruga. 

Neke od pitalica biti će pravi izazov za opće znanje prvašića o svijetu koji ih okružuje...  

ponedjeljak, 14. rujna 2020.

Pokus: Kako sapun tjera prljavštinu?

Ovim kratkim i efektnim pokusom demonstrirat ćemo djeci djelotvornost sapuna u pranju ruku! Tom aktivnošću možemo započeti radionicu o higijeni, prigodnu u doba epidemije.

Potreban pribor: za svako dijete po jedan plastični tanjur napunjen vodom, malo papra, malo tekućeg sapuna (u čašici). 

Tijek pokusa: Po površini vode svakom djetetu nasipamo malo papra. Papar će ovdje predstavljati pršljavštinu koja se inače nataloži po našim rukama i predmetima. Ta prljavština, skupa s virusima, može biti vidljiva, ali i nevidljiva. 

Dok sipamo svoj djeci papar, možemo ih ispitivati kada sve treba prati ruke. Djecu upozorimo da ništa još ne diraju, dok im ne damo znak. Na znak, svi će umočiti jedan prst u tekući sapun i zatim njime dotaknuti prljavu površinu vode! Dogodit će se nešto što će iznenaditi i fascinirati djecu, pa ćemo na kraju svi zajedno prokomentirati, a možda na njihov vjerojatan zahtjev i ponoviti pokus! Pazite da ne isprolijevaju vodu ;)



utorak, 8. rujna 2020.

Hello song - Dobar ti dan!

Predstavljam vam pjesmicu prikladnu za prve dane nastave, pogotovo ako je riječ o prvašićima! Originalna pjesmica je na engleskom, no prevela sam je i prilagodila hrvatskome jeziku. Vrlo je jednostavna za učenje jer djeca ponavljaju stihove za učiteljicom/učiteljem! Na YouTube kanalu pronašla sam i instrumental iste pjesme. Dobru zabavu želim!