ponedjeljak, 30. studenoga 2020.

Prijedlozi za adventska dobra djela

Tijekom prosinca je lijepo s djecom provesti aktivnost adventskih dobrih djela. Na ručno izrađenom adventskom kalendaru svakog dana otvara se po jedna kuvertica / džepić ili slično, te se vadi porukica s dobrim djelom kojeg treba ispuniti. I tako do Božića! 

Evo nekih prijedloga za porukice dobrih djela (prilagođeno uvjetima socijalne distance):

  •  Izradi medalju za onog učenika kojeg smatraš najljubaznijim u razredu! 
  • Očisti cipele svojim roditeljima. Zatraži ih pribor za čišćenje cipela, i ako ne znaš sam/sama, zamoli da te nauče kako se to radi. Zamisli kako će se iznenaditi! 

Natjecanje u brzom i točnom čitanju

Za vježbanje čitanja, svaka motivirajuća aktivnost je dobrodošla. Jedne će motivirati stripovi ili bajke, spontano čitanje titlova pri gledanju omiljenih crtića ili čitanje uputa za neku uzbudljivu igru... 

Djeca koja vole odmjeravati svoja postignuća s drugima ili pak obarati vlastite rekorde uspjeha, rado će prihvatiti ovu aktivnost - natjecanje u brzom čitanju! Aktivnost je odlična i za vježbanje kod kuće s roditeljima.

četvrtak, 29. listopada 2020.

Mudrost divljih gusaka: pedagoška radionica

Uz učenje o jeseni, odnosno o pticama selicama, djecu možemo podučiti timskom radu, i to na primjeru seobe divljih gusaka. Povezati možemo prirodu i društvo sa satom razrednika, ali i likovnim, tjelesnim...

četvrtak, 1. listopada 2020.

Igra čarobnjaka koji pretvara u kipove

Radi se o igri koja uključuje trčanje na svježem zraku, a motivirana je pričom. Djeca uče slušati, pamtiti i poštivati pravila, maštati, surađivati, družiti se... 

Lijepa i uzbudljiva priča na početku aktivirat će dječju pažnju i maštu. Zatim ćemo jasno objasniti pravila, označiti prostor za igru i pratiti djecu dok se igraju, sve dok sve ne usvoje te se nastave igrati slobodno. Na kraju, možemo porazgovarati o tijeku igre, pojasniti djeci određene momente, strategije, te ujedno tako jačati njihove kompetencije u komunikaciji i jezičnom izražavanju.

Od pomagala, potreban nam je jedan "čarobni štapić" (spužveni) i markeri, odnosno štapovi sa zastavicama koji će označavati prostor igre. Zviždaljka također može dobro doći.

srijeda, 30. rujna 2020.

Muhohvat - igra pažnje, koncentracije i odnosa u prostoru

Ovu igru osmislila je ruska neuropsihologinja Anastasija Suncov, i preuzeta je iz njene knjige Razvijamo pažnju u igri. 

Nacrtamo mrežu od 9 ili više polja, kao na fotografiji. To je prozor po kojem muha hoda. Djeca pažljivo prate upute o smjeru leta muhe koja može ići GORE, DOLJE, LIJEVO ili DESNO. 

Zadatak je da pljesnu kad muha izleti van, i tako "uhvate muhu u vreću"! Učiteljica nacrta početnu poziciju muhe, primjerice ispod donjeg desnog polja, što znači da će prva uputa biti GORE. 

Igra je dobar način za prikupljanje pažnje i koncentracije prije pisanja zadaće!

utorak, 29. rujna 2020.

Jakov kaže - učimo pažljivo slušati upute

Podsjetimo na poznatu igru Jakov kaže, čiji je naziv na engleskom jeziku Simon says. Igrači stanu u vrstu, a voditelj igre, Jakov, izdaje naredbe. Igrači moraju izvršiti naredbu samo ako je voditelj igre prethodno rekao: "Jakov kaže". U protivnom, naredbu treba ignorirati, odnosno, tko je izvrši, ispada iz igre. Također, iz igre ispada i onaj tko je na krivi način izvršio naredbu.

Na primjer: "Jakov kaže - čučnite." Svi trebaju izvršiti naredbu.
"Ustanite!" - Ne smije se izvršiti.
"Jakov kaže - pijučite poput pilića." Treba izvršiti naredbu, ali u čučećem položaju, jer nije poništena prethodna naredba.

Jakov ne smije narediti nešto što je nemoguće izvršiti. Igra se treba igrati u veselom ozračju i svi se igrači trebaju osjećati ugodno. Bit je u kreativnom smišljanju naredbi i u umijeću zavaravanja igrača brzim izmjenama naredbu. Pobjednik je onaj koji posljednji ostane u igri jer se nije dao zbuniti!

Evo nekoliko prijedloga za kreativne i zabavne naredbe: Dotakni nos lijevom rukom; dotakni lijevo koljeno desnom rukom; Sviraj gitaru; Zavijaj kao vuk; Budi kokoška; Zakolutaj očima; Pričaj kroz nos; Glumi da plivaš....

Igra je prikladna za izvođenje tjelovježbe!





ponedjeljak, 28. rujna 2020.

Najbrži prst - kvizovi prepoznavanja objekata sa slike

Potrebno je pripremiti niz slika, npr. fotografije različitih vrsta životinja koje treba prepoznati, slike raznih predmeta, slova na koja treba smisliti pojam ili druge slike koje bi bile okosnica brzog kviza kojeg smo zamislili.

Djecu podijelimo u 2 ekipe, a zapravo, potrebna su najmanje 2 igrača, jer po dvoje u duelu stoje jedan  nasuprot drugog, odnosno na suprotnim stranama stola, s rukama na leđima, očekujući sliku koja će se pojaviti na zaslonu projektora ili slično. Označena je sredina stola, i kad se pojavi slika, onaj tko prvi stavi ruku na oznaku u sredini stola, ima pravo prvi pogađati. Lako će biti odrediti tko je prvi, jer brža ruka uvijek će biti ispod. Ostala djeca stoje u koloni iza označene crte na podu i čekaju svoj red. Jedan učenik može na ploči bilježiti bodove.

Osobno, ovu igru prvo sam s djecom igrala na način da smo na sredinu stavili hotelsko zvono, jer bilo je atraktivno čuti zvučni signal. Međutim, neka djeca su imala tendenciju ekstremno jako lupati, što nije bilo ugodno, pogotovo ako poklopi tuđu ruku. Zato smo nastavili igrati prostom rukom, a na kraju sam zaključila da im je još zabavnije u ruci držati lopaticu za leteće insekte. Na taj način možemo reći i da poštujemo socijalnu distancu!

nedjelja, 27. rujna 2020.

Igra inicijala - upoznavanje, prepoznavanje slova, pripovijedanje, maštanje...

Ovo može biti igra upoznavanja u novoj grupi ili jačanja grupne povezanosti. Voditelj igre, učiteljica, govori inicijale nekog od učenika, a djeca pogađaju o kome se radi. Prethodno možemo ispisati sve imena na ploču i zajedno ih pritom izgovarati.

Druga inačice igre poticaj je za pripovijedanje i maštanje. 
Voditelj igre izvlači 2 slova, koja predstavljaju inicijale imena neke zamišljene osobe. Zadatak je da dijete smisli ime i prezime osobe s tim inicijalima. Voditelj igre, nadalje, postavlja pitanja o toj osobi. Na primjer, gdje živi, koliko ima godina, čime se bavi, kakve ima oči, kakvu odjeću nosi, koje jelo ne voli jesti, ima li kućnog ljubimca, je li kada pao sa stolca i što se pritom dogodilo...

utorak, 22. rujna 2020.

Cijukava mačka - smiješna igra izokrenutih rečenica i riječi

Voditelj igre izgovara rečenice smiješnog, netočnog i izokrenutog sadržaja ili čak pomiješanih slova, a djeca trebaju slušati, otkriti izokrenuto i ispravno izgovoriti ili napisati rečenicu! Usput eventualno možemo i  prokomentirati u kakvim okolnostima bi izjava mogla biti istinita...

Primjeri:

  • More je u ribi.
  • Pojedi tanjur i odnesi jelo na pranje!
  • Učitelj je dobio jedinicu.
  • Mačka cijuče.
  • Svanula je noć.
  • Popeo se u nesvijest.
  • Krov hoda po mački.
  • Vani padaju kišobrani.
  • Izađi unutra.
  • Mila je pila sendvič i jela sok.
  • Uzmi vilicu i pojedi juhu!

nedjelja, 20. rujna 2020.

Igre za vježbanje pamćenja i koncentracije

Evo nekoliko varijacija poznate igre memory, gdje se uparuju istovjetni pojmovi. Tu su i prijedlozi sličnih vježbi pamćenja, u kojima se dijete treba koncentrirati na mnoštvo objekata koje vidi, pa nakon intervencije nabrojati koji nedostaju ili su dodani. Auditivnu memoriju možemo jačati igrom u kojoj zvukove treba ponoviti prema redoslijedu kojem su ih djeca prvotno čula...

četvrtak, 17. rujna 2020.

Pitalice: Geometrijsko tijelo kugla

Prvašići uče geometrijska tijela i počinjemo s onim najsavršenijim, a to je kugla. Pripremila sam im pitalice, u kojima odgovor može biti sve na svijetu što je u obliku kugle. Treba pritom djecu podsjetiti na razliku između kugle i kruga. 

Neke od pitalica biti će pravi izazov za opće znanje prvašića o svijetu koji ih okružuje...  

ponedjeljak, 14. rujna 2020.

Pokus: Kako sapun tjera prljavštinu?

Ovim kratkim i efektnim pokusom demonstrirat ćemo djeci djelotvornost sapuna u pranju ruku! Tom aktivnošću možemo započeti radionicu o higijeni, prigodnu u doba epidemije.

Potreban pribor: za svako dijete po jedan plastični tanjur napunjen vodom, malo papra, malo tekućeg sapuna (u čašici). 

Tijek pokusa: Po površini vode svakom djetetu nasipamo malo papra. Papar će ovdje predstavljati pršljavštinu koja se inače nataloži po našim rukama i predmetima. Ta prljavština, skupa s virusima, može biti vidljiva, ali i nevidljiva. 

Dok sipamo svoj djeci papar, možemo ih ispitivati kada sve treba prati ruke. Djecu upozorimo da ništa još ne diraju, dok im ne damo znak. Na znak, svi će umočiti jedan prst u tekući sapun i zatim njime dotaknuti prljavu površinu vode! Dogodit će se nešto što će iznenaditi i fascinirati djecu, pa ćemo na kraju svi zajedno prokomentirati, a možda na njihov vjerojatan zahtjev i ponoviti pokus! Pazite da ne isprolijevaju vodu ;)



utorak, 8. rujna 2020.

Hello song - Dobar ti dan!

Predstavljam vam pjesmicu prikladnu za prve dane nastave, pogotovo ako je riječ o prvašićima! Originalna pjesmica je na engleskom, no prevela sam je i prilagodila hrvatskome jeziku. Vrlo je jednostavna za učenje jer djeca ponavljaju stihove za učiteljicom/učiteljem! Na YouTube kanalu pronašla sam i instrumental iste pjesme. Dobru zabavu želim!

utorak, 30. lipnja 2020.

Gledaj i pjesnički se izrazi!



Prvo ćemo pročitati pjesmu, onda ćemo pogledati ovu prekrasnu animaciju o svijetu biljaka, i na kraju ćemo napisati ili izgovoriti nekoliko lijepih rečenica... Netko će biti inspiriran i za vlastitu ilustraciju.

nedjelja, 28. lipnja 2020.

četvrtak, 25. lipnja 2020.

Pričajmo o umjetničkim slikama

Salvador Dali: Postojanost sjećanja 
Dijete svakako treba izlagati kvalitetnim sadržajima, jer ono sve to upija i tako gradi svoju ličnost. Neka djeca će se možda, na žalost, samo kroz školovanje susreti s orkestralnom glazbom, reprodukcijama umjetničkih slika ili kazalištem. 

Ako nismo u mogućnosti posjetiti muzej ili galeriju, na web stranicama muzeja, primjerice, možemo pronaći reprodukcije umjetničkih djela u visokoj rezoluciji, pa ih možemo promatrati i pričati o njima. Evo liste pitanja koja će nam u tome pomoći, te nekoliko kapitalnih djela iz povijesti umjetnosti koja bi mogla biti zanimljiva djeci.

nedjelja, 21. lipnja 2020.

Likovna radionica: Moja kućica na drvetu

Tko nije kao dijete sanjao o svojoj kućici na drvetu? Ovaj motiv zato bi jako dobro mogao inspirirati djecu na predano, koncentrirano crtanje i maštanje. Preporučam neku crtačku tehniku, poput flomastera ili ugljena i krede, jer mašta će tako intenzivno raditi da je nema potrebe usporavati je nekim složenijim likovnim medijem. 

Postavljajte djetetu pitanja o kućici. Može nacrtati i transparentno, kako bi se vidjelo što to sve ima unutra...

subota, 20. lipnja 2020.

Tema je zmaj! - kreativne ideje, filmovi, istraživanja i obiteljski izleti!


"Zamisli da se igraš u vrtu jednog dana i da pronađeš zmajevo jaje!" - odavde priča kreće; aktivirali smo djetetov interes i sad ga možemo usmjeriti u konstruktivne aktivnosti...  
                                                                      
Za male spisatelje 

- Što se dalje događalo? Kako znaš da je jaje zmajsko? Što ćeš s tim jajetom? Je li se iz njega stvarno izlegao zmaj? I što je bilo onda? Napiši priču, napravi strip!

Za inspiraciju, možemo djeci ispričati nekoliko legendi. 

petak, 19. lipnja 2020.

Moj ljetni dnevnik

Ljetni praznici počinju! Dobra je ideja da dijete vodi svoj mali ljetni dnevnik. Neka si odabere neku lijepu bilježnicu tvrđih korica i neka bilježi svoje interese i dojmove. Na taj način radit će nešto konstruktivno, pisat će, crtati, promatrati svijet oko sebe - i imati prekrasnu uspomenu na kraju. Tu može zalijepiti i ulaznice za kino, fotografije, pisma...

Evo još nekoliko ideja za sadržaje u dnevniku:

  • lista stvari koje mogu crtati
  • lista prijatelja i što najviše volim kod svakoga od njih
  • lista s datumima rođendana dragih osoba
  • karikature osoba iz mog susjedstva
  • brojanje pasa iz susjedstva
  • modne kreacije za ljeto
  • ljetni recepti 
  • plan vježbanja
  • lista knjiga koje želim pročitati
  • teme o kojima volim pričati
  • imena za zamišljenog kućnog ljubimca
  • moji komentari na filmove/crtiće koje sam pogledao/pogledala
  • dnevna i tjedna lista obaveza

Križić-kružić-štafeta

Dvije ekipe stoje u dvije kolone. Jedni su križići a drugi su kružići i svatko u ruci drži svoj simbol. Na znak za start, trče do cilja, gdje je nacrtana velika tabela za poznatu igru križić-kružić. Pobjednik je, naravno, ekipa koja prva složi niz!

Zanimljivo je to što igrač ne vidi kako se igra odvija sve dok ne dođe do tabele, pa mora brzo trčati, ali i brzo razmišljati!

četvrtak, 18. lipnja 2020.

Štafetna igra spretnosti i brzine: Kradljivci jaja!

Ova dinamična igra vrlo je omiljena među klincima jer odmjeravaju svoju brzinu, spretnost, mudrost, strategiju...

Po obrisnoj liniji zamišljene kružnice, promjera recimo oko 5 metara, poslažemo sitne predmete, na primjer drvene kocke, loptice ili bilo što drugo. Zamislit ćemo da su ti predmeti jaja koje lisice trebaju ukrasti. Recimo da ih poslažemo 20-ak ako je 10 igrača.

Jedna osoba stane u centar kruga. U ruci ima uže dugo oko 2 metra, na kraju kojeg je privezana recimo platnena vrećica u kojoj je neki meki teret, na primjer plišanac ili jastuk. To uže s teretom će kovitlati iznad glave i iznad "jaja", poput propelera, dok će djeca pokušati "oteti jaja iz gnijezda".

srijeda, 17. lipnja 2020.

Sprouts: Igra kombinatorike

Igru "stabljike" ili u originalu, "sprouts", izumili su matematičari MS Paterson i John H. Conway i koliko je jednostavna, toliko može biti i složena. Čak postoje knjige o ovoj igri. Mogu je igrati zainteresirana djeca od 2. razreda nadalje, a praktična je jer ju djeca mogu igrati u tišini.

PRIBOR: Papir i olovke u 2 boje.
BROJ IGRAČA: 2

PRAVILA: Prije prvih poteza, na papir se nacrtaju 2, 3 ili više točkica. Igraju 2 igrača naizmjenično, svatko povlačeći linije u svojoj boji. Pobjeđuje igrač koji je posljednji mogao odigrati svoj potez.

Tri su koraka, tj. tri pravila kojih se treba držati:

1. Nacrtaj liniju koja spaja dvije točke ili se vraća u tu jednu početnu točku. Pri tome, l
inija ne smije proći kroz drugu liniju ili proći kroz neku drugu točku.
2. Sada nacrtaj točku bilo gdje na novoj liniji.
3. Iz jedne točke ne smiju izlaziti više od tri crte. 

Tko je zainteresiran za još ovakvih igara za koje su potrebni samo papir i olovka, može posjetiti blog Pencil and paper games.


utorak, 16. lipnja 2020.

Assemblage - kreiramo nešto novo od pronađenih predmeta

Picasso je svoju poznatu skulpturu Babun i mladunac napravio od pronađenih predmeta, dodajući nešto gipsa. Sklop uključuje dva automobila igračke koji čine glavu ženke babuna, vrč joj je tijelo, a automobilska opruga joj je rep. 

Ova tehnika zove se assemblage i slična je kolažu, samo što je trodimenzionalna.

Možemo se tako i mi poigrati s djecom, ponudivši im glinu i nešto otpadnih predmeta. Cilj nam ne mora odmah nužno biti velika estetika, već eksperimentiranje s idejama. Razgledavajući predmete, dijete će doći do svojih asocijacija i tako će početi graditi skulpturu. Ne bih im ponudila autiće, kako im se ne bi nametalo kopiranje ove Picassove skulpture, koju svakako neka analiziraju i kažu svoje mišljenje.

Možemo se poigrati i na drugačiji način, bez gline. Primjerice, možemo slagati različite predmete u neki odnos, i tako stvarati novu sliku, primjerice ljudsko lice od komada voća. Rad možemo fotografirati, a nakon toga napraviti voćnu salatu :) jer nije nužno da svaki likovni rad ima jako dugi rok trajanja. Naučili smo sada i tu lekciju.

ponedjeljak, 15. lipnja 2020.

Pazi, pazi sunce da te ne opeče!



Prigodna ljetna pjesma Pazi, pazi sunce podsjeća na važnost zaštite osjetljive dječje kože od prejakog sunca. Stihovi su zarazni pa će klinci bolje zapamtiti važnu poruku! 

nedjelja, 14. lipnja 2020.

Izradi svoje naljepnice!

Ovo je vrlo jednostavna aktivnost, a djeci i mladima jako atraktivna! Naljepnice možemo dizajnirati na različite načine, i o tome će biti riječi na kraju, a za početak, evo uputa kako napraviti svoje male samoljepljive naljepnice!

Potreban materijal:
  • Tvoja ilustracija na papiru (nacrtano markerima ili bilo kojom tehnikom)
  • Široki obični prozirni selotejp
  • Široki dvostrani prozirni selotejp
  • Škare (precizne, manje, šiljastog vrha)

subota, 13. lipnja 2020.

Zatvori kvadrat - jednostavna igra kombinatorike

Ovu igru možete igrati gotovo bilo gdje i bilo kad, i može biti praktična jer spada u "tihe igre". Trebaju vam samo papir s kvadratićima, 2 flomastera u različitim bojama i dva igrača!

Prvo označite točke za spajanje kvadrata. Svaki igrač ima flomaster u svojoj boji i igra se naizmjenično, tako da svaki igrač povuče po jednu crtu koja spaja 2 točke. Kad netko uspije zatvoriti kvadrat, upiše početno slovo svoga imena u kvadrat! Nakon toga je ponovo na redu. Tko osvoji više, taj je pobjednik!

Usput ponovite što je kvadrat, dužina, što su krajnje točke. To je gradivo 2. razreda.

Za mlađu djecu počnite s papirom od 6x6 kvadrata, a kasnije ih izazovite na 30x30. Izazov za majstore može biti papir s raspršenim točkicama, gdje je cilj spojiti ih u nepravilne četverokute (ili više), na način da je dopušteno preklapanje crta.

petak, 12. lipnja 2020.

Zapjevajmo Kuću ludu!


Stihove ove pjesmice napisao je Mladen Kušec, a glazbu Anita Valo i Meri Jaman. Klinci je obožavaju pjevati jer svaku kiticu treba pjevati sve brže i brže - sve dok se svima jezik ne zaplete! Pokušajte - prvašići i drugašići iz naše škole su je sjajno izveli na čak nekoliko priredbi!

Ako želite, ovdje možete naručiti cd albuma Mjesto za mene, s kojeg dolazi ova pjesma. Album je nagrađen Porinom 2016.

Dodatna ideja: Likovna radionica na temu lude i neobične kuće, možda u kombinaciji fotokolaža i markera...


četvrtak, 11. lipnja 2020.

Mimikrija: prvo smo mali biolozi, a onda slikari!



Prvo možemo pogledati video o mimikriji i porazgovarati o tome. Kako bi bilo imati tu nevjerojatnu sposobnosti!?

Nakon toga, predlažem likovnu radionicu, u kombiniranoj tehnici foto-kolaža i tempere ili uljne pastele. Uzet ćemo stari časopis i izrezati komadić fotografije, ili pak djeci možemo ponuditi već izrezane zanimljive djeliće fotografija, ukoliko imamo manje vremena (a djeca će se sigurno zanijeti u listanju.) Komadić ili čak 2, maksimalno 3, zalijepimo na čisti papir većega formata i zatim nastavimo slikati iz tog izrezanog dijela, kao da ga mimikrijom želimo sakriti! Dakle, treba oponašati teksturu s onog izrezanog dijela, dobiti što sličnije boje itd. 

srijeda, 10. lipnja 2020.

Trivia kviz za klince

Djeca vole kvizove, a ponekad im treba priuštiti zadovoljstvo odgovaranja na pitanja čije odgovore nisu nužno naučili u školi ili u vrtiću, već su poput spužvica upili to znanje iz svoje okoline. 


Ako u kvizu sudjeluje mnogo djece, možemo ih poslagati u 2 kolone, pa po dvoje iz svake skupine pokušava odgovoriti na pitanje. To dvoje suprotstavit će se na dvjema suprotnim stranama stola, na sredini kojeg ćemo staviti predmet koji stane u šaku. Prvi će odgovarati onaj koji prije uspije zgrabiti predmet. Evo pitanja i odgovora!

utorak, 9. lipnja 2020.

Kratke dramske igre

Donosim vam nekoliko dramskih igara za improvizaciju, dakle bez tekstualnih predložaka. Igre su namijenjene osobnom izražavanju, aktiviranju vlastite percepcije o našoj okolini, te vježbanju glumačkih vještina.

Aparat koji se pokvario


Dijete treba zamisliti da je neki aparat, na primjer perilica rublja, mikser ili robot, koji prvo radi punom snagom, a zatim postupno usporava , sve dok posve ne prestane raditi. Ovo može biti smiješna grupna aktivnost, a može biti potpomognuta zvučnim efektom!

ponedjeljak, 8. lipnja 2020.

Koreografija i beatovi za hip-hop klince



Ovu jednostavnu hip - hop koreografiju savladali su moji učenici drugog razreda koji su uložili malo upornosti. Uz koregrafiju, odrepali smo i otpjevali školsku himnu,te na kraju snimili video spot za Dan škole. Rezultat - puno veselja i ponosa!

Na web stranici ili YouTube kanalu LitKidBeats.com možete pronaći
 glazbene matrice (beatove) prikladne za djecu, uz koje u principu djeca mogu repati bilo kakve pjesmice u rimi. 

nedjelja, 7. lipnja 2020.

Razgovarajmo: Bi li radije?


U ovoj aktivnosti, svaki svoj odgovor na pitanje, odnosno izbor, dijete treba argumentirati. Prilika je to da razvija svoj karakter, uči i vježba raspravljati, argumentirati, odlučivati.

subota, 6. lipnja 2020.

Štafeta tablice množenja

Iskombinirali smo zabavnu suradničku fizičku aktivnost sa tablicom množenja koju je do sada, pred sam kraj školske godine, već trebalo automatizirati u drugom razredu.

Trebamo kartice s ispisanim svim umnošcima s tablice množenja do 10, sve to u nekom recimo velikom pladnju. Još treba ispisati i pedesetak brojeva koji nisu umnošci s tablice množenja. To će biti "kukavičja jaja", postavljena dakle da zavaraju igrače. Također, potrebne su 2 prazne tablice množenja koje možemo ispisati i kredom na pločnik; za svaku ekipu po jedna. Trebamo i po jedan balon i iglicu za svaku ekipu - ili nešto drugo efektno, čime će ekipa označiti kraj svoje potrage.

petak, 5. lipnja 2020.

Što te danas potaklo na razmišljanje?

Bez obzira na dob, s djecom možemo razgovarati na filozofski način, postavljati otvorena pitanja koja će djetetu pružiti priliku da uči raditi uvid u sebe, da se izrazi i da shvati na koje način može graditi svoju osobnost. Evo nekoliko takvih pitanja...

četvrtak, 4. lipnja 2020.

Dugoživci - neobične mikroskopske životinjice



Djecu u mom produženom boravku fascinirala je ova mikroskopska životinjica o kojoj smo doznali s YouTube kanala Mali biolozi. Životinjica je neobična ne samo po svom izgledu i imenu, već i po nevjerojatnim mogućnostima preživljavanja, tako da su znanstvenici radili s njima pokuse čak i u svemiru! O dugoživcima pričalo se još danima!

srijeda, 3. lipnja 2020.

Upornost se uvijek isplati - priča o dječaku koji je naučio prekrasno svirati




Ovaj dječak imao je pet godina kad je počeo svirati pianino. Dječaku je mama dala svoj tablet s aplikacijom za učenje sviranja i svakog je dana, do njegove sedme godine, snimala dječaka kako uči svirati. On je bio jako marljiv i veselila ga je svaka nova naučena nota i pjesmica. Pogledajmo zajedno maminu snimku, od prvih pokušaja sviranja, pa sve do nastupa pred pravom publikom, uz komplicirane skladbe!

utorak, 2. lipnja 2020.

Ammm detektor - vježba za govornike

Učenici neka sjednu u parove, jedan drugome naslonjeni na leđa.

1. Tko će smisliti najviše tema?
Zagrijavamo se. Djeca naizmjenično nabrajaju što više tema o kojima bi se moglo govoriti i zbrajaju si bodove. Na primjer: životinje, auti, ocjene...

2. Ammmm detektor

Ponovo, naizmjenično se nabrajaju teme, ali ako netko zastane i kaže ammm, ummm, ovaj... onda je izgubio bod. Na ovaj način, dijete osvješćuje izgovaranje tih nepotrebnih vokala. To je dobar govornički trening.

3. Pričaj jednu minutu!
Na kraju, svatko odabire jednu od smišljenih tema i govori o njoj jednu minutu, bez ammm, jer u tom slučaju prestaje pričati i gubi bod. :)

ponedjeljak, 1. lipnja 2020.

Pingvion i žabofon: Izmislimo nove riječi!

Ova mala igra riječima izazvat će smijeh i potaknuti maštu! 
Recimo da igraju 2 igrača. Svatko zamisli jednu riječ (imenicu), a zadatak je da se sastavi nova jezična tvorevina, novi pojam koji bi objedinio obje riječi.

Na primjer: PINGVIN + AVION = PINGVION

Sada zamislite što bi to zapravo bilo, čemu bi služilo, tko bi to koristio, gdje bi se to moglo nabaviti i slično! Od najuspješnijih tvorevina pokušajte napraviti i luuuuude crteže! 

nedjelja, 31. svibnja 2020.

Pitanja i odgovori o psima

Ovu malu prirodoslovnu aktivnost možemo provesti s djetetom ili djecom na način da postavimo pitanje pa ih potaknemo da sami pokušaju dati odgovor prije negoli damo pravo objašnjenje. Na kraju možemo otvoriti Google pa pogađati poznavanje vrsta pasa.

ZAŠTO PAS LIŽE RANE NA TIJELU?
Poznato je da rane kod pasa zarastaju prije nego rane kod ostalih domaćih životinja. Pas liže svoje rane kad se povrijedi kako ne bi došlo do infekcije. U slini psa nalaze se sastojci koji osvježavaju ranu, dezinficiraju je, suše i tako ubrzavaju zacijeljenje.

subota, 30. svibnja 2020.

Kreativno pisanje: Pjesma o boji

Pomoću kreativne "Y - tehnike" napisat ćemo pjesmu o boji!

1. Najavit ćemo djeci da će danas svatko od nas napisati pjesmu. "Možda netko od vas, djeco, misli da nema takvih sposobnosti, no mi ćemo danas koristiti jednu maštovitu igru da bi svatko od nas napisao svoju malu pjesmicu, a tema će biti - boja!"

2. Prije nego što počnemo, svatko će uzeti jedan papir i preko cijele njegove površine će ispisati veliko slovo Y. (Možemo im dati i prethodno isprintane sheme). 

petak, 29. svibnja 2020.

Ta divna, ali izumrla stvorenja

U posljednjih 500 godina izumrle su barem 82 vrste sisavaca, a oko četvrtina suvremenih sisavaca i sada je ugrožena. U sljedećih 100 godina mogla bi nestati čak polovica životinjskih vrsta koje danas poznajemo!

Djeci najpoznatija izumrla vrsta je dinosaur, a potom mamut, sabljasti tigar i možda još pokoja vrsta koju su upoznali preko slikovnica i animiranih filmova kao što je Ledeno doba. Upoznajmo kvagu, dodu, tura, tasmanijskog tigra i druge zanimljive izumrle životinje!

četvrtak, 28. svibnja 2020.

Osmislimo svoj stroj lančanih reakcija!

Znate ono kad srušimo niz domino blokova, one pokrenu lopticu u žljebu, loptica otvori mišolovku, izađe miš koji pojede sir...? 

Primjer je to konstrukcije koja se naziva Rube Goldberg machine, a mi ćemo pokušati nacrtati, pa možda i izgraditi jedan takav stroj!

srijeda, 27. svibnja 2020.

Čudesno ljudsko tijelo: Stvari koje najvjerojatnije ne možete izvesti



Ljudsko tijelo je čudesno! Napravimo mali izazov i provjerimo tko može, tko ne može i je li uopće moguće izvesti neke male "trikove", kao na primjer "poljubiti svoj lakat". 

utorak, 26. svibnja 2020.

Limerick: U ritmu slažem rime i ponosim se time!



Kako bismo ojačali jezične i glazbene kompetencije kod djece, predlažem otkačenu aktivnost koja će izazvati smijeh, uzbuđenje, ali i samopouzdanje kad shvate koliko su zapravo kreativni! Napisat će, dakle, šaljive stihove u rimi i zatim će to pokušati odrepati ili otpjevati uz glazbenu matricu! O da!

ponedjeljak, 25. svibnja 2020.

Matematičko kolo sreće: Kako ga zaigrati u boravku?

Učiteljica Ljiljana Marinjak izradila je edukativnu igru za učenike drugog razreda na platformi Genially. Klikni dvaput na ručicu kola sreće, zavrti ga riješi matematički zadatak! Riječ je o množenju i dijeljenju do 100. 

Ukoliko ovu igru igramo s više djece u razredu, a imamo tek jedno ili 2 računala na raspolaganju, predlažem da to bude izborna aktivnost kojom se bave oni koji su ranije završili zadaću pa trebaju u tišini pričekati da to učine i drugi. Uvjerena sam da će je djeca s veseljem prihvatiti. Pri završetku igre, učenik neka Vas pozove da pribilježite broj osvojenih bodova, te je nakon toga drugi učenik na redu. Ne zaboravimo na dezinfekciju miša :)

nedjelja, 24. svibnja 2020.

U utorak - besplatan ulaz u Muzej vlakića!

Povodom "normalizacije života nakon korone", muzej vlakića Backo Mini Express u Gundulićevoj 4 u Zagrebu, poklanja građanima besplatan ulaz, u utorak, 26. 5. 2020.!

Muzej ima 1500 metara tračnica kojima prometuje 150 vlakića. Možete vidjeti i maketu centra Zagreba, brojne mini automobile, autobuse, kamione, ali i pješake koje pokreće indukcijska struja. Najpopularniji sadržaj na maketi je Sljemenska skijaška staza, sa snijegom, skijašima, borderima, pratećim službama koje rade na održavanju staze, te malom žičarom, koju još uvijek očekujemo u stvarnosti. 


Cijene ulaznice ostalih dana su 25 kn za djecu i 30 za odrasle, odnosno 85 kn za obitelji a radno vrijeme je od 10 do 18 sati. 




subota, 23. svibnja 2020.

Ponovimo gradivo pomoću pantomime i igre Pictionary

Kako bi djeca nakon nastave u školi bila motivirana za ponavljanje gradiva, osim pomoću kviza, možemo ih provjeravati pomoću igara kao što su pantomima ili Pictionary. 

Na papiriće ćete napisati pojmove koje ćete ubaciti u posudu iz koje igrač izvlači i crta zadano (Pictionary), odnosno pokazuje pantomimom. 

petak, 22. svibnja 2020.

Učimo o pjesničkoj slici i otključavamo vrata svoje mašte!


Ova kreativna metoda vodit će vas korak po korak do vlastitih originalnih zamisli. 

Poslušat ćemo pjesmu Grigora Viteza i zamišljati te divne pjesničke slike. Po sličnom ključu, s djetetom ćemo izmaštati nove luckaste ideje koje bi se uklopile u pjesmu i razgovarati o uzročno-posljedičnim vezama tih zamisli. Na kraju možemo napisati svoju verziju pjesme i nacrtati ilustracije pjesničkih slika i izuma...

četvrtak, 21. svibnja 2020.

Učiteljice, je li istina da leptiri žive samo jedan dan?



Često čujemo da leptiri žive samo jedan dan. To je zanimalo i prvašića Lovru, pa smo odlučili zajedno to provjeriti, i usput poslušati hrvatsku verziju poznate pričice o vrlo gladnoj gusjenici.

srijeda, 20. svibnja 2020.

Država grad selo – stara igra u novom ruhu za ponavljanje imenica

Umjesto poznate stare igre Država grad selo, uvest ćemo neke druge kategorije i time ponoviti imenice

"Imenice su riječi kojima imenujemo sve što nas okružuje. " To je definicija koju danas učenici drugog razreda uče. Djeca  ponekad imaju problema s razumijevanjem ove definicije, pa je dobro konkretizirati pomoću postavljanja zadataka kao što su: "Imenuj mi jednu životinju! Imenuj stvari u učionici!..."


Osim imenica, u ovoj igri vježbat ćemo abecedu i još neke pojmove iz Hrvatskog jezika, zbrajanje, snalaženje u matematičkim tablicama, a traži se i što šire znanje iz Prirode i društva. 

utorak, 19. svibnja 2020.

Digitalni sadržaji: Vjeverica pomaže u provjeri tablice množenja i dijeljenja!

Uz pomoć simpatične vjeverice i interaktivne animacije, dijete će biti motiviranije za provjeru tablice množenja i dijeljenja, uključujući i zadatke riječima. 

Slijedite poveznicu da bi pristupili igri na platformi Genially. Autorica je učiteljica Ljiljana Marinjak.

ponedjeljak, 18. svibnja 2020.

nedjelja, 17. svibnja 2020.

Plešimo po satu! :)



Ova vesela plesna igra vodit će vas na jednostavan način kroz koreografiju, tako da ćete se na kraju jako dobro oznojiti i zabaviti!

Djeca mogu usput ponoviti engleski (one, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, teen, eleven, twelve; left, right), kao i snalaženje na satu. Sat na podu  se može samo zamisliti, ali još je zabavnije ako ga nacrtate kredom / ljepljivom trakom. 

subota, 16. svibnja 2020.

Sve o puževima: istraživanje, pjesmica i likovna radionica


Nakon kišnog dana, zasjalo je sunce i pod školskom živicom pojavilo se mnoštvo puževa. Pravo vrijeme za dan posvećen ovoj životinjici.

Uz pjevanje pjesmice Puž muž, možemo skupljati prazne puževe kućice, ili pune, ako ne naškodimo pužićima, odnosno pustimo ih u prirodu nakon promatranja. Zanimljivo je i istraživati puževe srebrne tragove - prilika da se u malim detektivima probudi mašta i zaključivanje.

petak, 15. svibnja 2020.

Mehanika za klince: Nožice koje same hodaju!



Ovaj projekt oduševit će male dječje inžinjerske glavice! Osim što će ga sami izraditi, djecu je dobro potaknuti na daljnju kreativnost i osmišljanje namjene malog izuma poput ovog...

Cup game: svjetski popularna motorička igra



Igra šalicama/čašama je dječja igra pljeskanja koja uključuje kucanje i udaranje po šalici koristeći se određenim ritmom. U kombinaciji s pjesmom When I'm gone, ova je igra postala svjetski popularna među djecom i mladima!

četvrtak, 14. svibnja 2020.

Zašto mravi uzgajaju lisne uši kao svoje kravice i kakve to ima veze s bubamarama?


U produženom boravku naše škole danas smo proučavali živi svijet. Lovro je pronašao 8 kukaca, glistu i puža, a Selena je napravila kolekciju listova različitih oblika. Neke od pronađenih životinjica vode vrlo zanimljive živote! O tome pročitajte u nastavku teksta. 

srijeda, 13. svibnja 2020.

Radionica smijanja

Smijeh oslobađa, smijeh liječi, povezuje ljude, jača timski duh, kad se dobro nasmijemo, baš se dobro osjećamo! To je čak i znanstveno dokazano. Kad se smijemo, tijelo luči biokemijski spoj endorfin ili "hormon sreće". Smijeh u učionici i u obitelji vrlo je dobrodošao i zato predlažem - radionicu smijanja!

Zagrijavanje za smijeh

Prije svega, dobro je malo opustiti mišiće lice, opustiti se općenito i protegnuti se. Neki će to napraviti vježbama disanja, grimasama pri izgovaranju samoglasnika AaaaaEeeeeIiiiOoooUuuu.... Možemo to i drugačije - djeca mogu pogledati neki smiješni crtić ili video sa životinjama, što može izazvati valjanje po podu od smijeha odmah u početku!




utorak, 12. svibnja 2020.

Množenje do 6 - igra pomoću kockica

Pomoću ove jednostavne i dinamične društvene igre možda uspijete još malo motivirati dijete na vježbu množenja ;)

Potreban pribor: List iz matematičke bilježnice, pisaljke u 2 boje, 2 kockice za društvene igre 
Broj igrača: idealno 2, a može i malo više

Pravila: Prvi igrač baci 2 kockice i pomnoži ta dva broja. Nakon toga, svojom bojom označi kvadratiće na papiru koji odgovaraju faktorima i umnošku (npr., na slici vidite broj 18, koji je očito bio umnožak brojeva 3 i 6, jer vidimo da mu je jedna stranica visoka 3 kvadratića, a druga stranica je široka 6 kvadratića.)
Pobjednik je onaj tko zauzme više polja (više računa je uspješno riješio), ili po želji, onaj tko je zauzeo više kvadratića (tu više igra faktor sreće). 

Varijanta sa socijalnom distancom: Svako dijete igra na svom papiru i sa svojim kockicama.

ponedjeljak, 11. svibnja 2020.

Lažeš, Melita! - dječja tv serija za sva vremena



Lažeš, Melita! je tv serija snimljena 1984. godine u Zagrebu. Riječ je o ekranizaciji istoimenog romana Ivana Kušana, i bez obzira što se radi o lektirnom naslovu za 5. razred, po mom iskustvu, djeca 2. razreda pratila su seriju vrlo zainteresirano i iščekivala nove epizode!

Spoji početak i kraj priče

U ovoj jezičnoj vježbi dobije se početak i kraj priče, a ono između potrebno je izmisliti! Ključno je, dakle, razmišljanje o uzročno – posljedičnim vezama. Igra je prikladna za stariju djecu, odnosno onu koja su već malo vještiji pripovjedači.


Na primjer ovako: U jednoj kući živjela su tri posvađana brata. …i, BLA-BLA-BLA … Na kraju je kralj dao svoje kraljevstvo dječaku Ivanu. 

nedjelja, 10. svibnja 2020.

Aktivnosti sa držanjem socijalne distance

Donosimo listu aktivnosti i igara koje je moguće igrati uz držanje socijalne distance od barem 2 metra! 

Kliknite na poveznice unutar tablice - većina aktivnosti detaljno je opisana u našim postovima.


Govorna vježba: Jednu minutu pričaj o...

Ova jednostavna igra može biti vrlo zabavna ako prethodno osiguramo opuštenu atmosferu i dobro raspoloženje! Na kartice napišemo zadatke pa svaki igrač izvlači po jednu i priča na tu temu točno jednu minutu. Tko uspije, dobiva pljesak, a tko ne uspije, dobiva zvuk tužnog trombona :) Dobro je imati pješčani sat ili slično, a svaki igrač može, već prema dogovoru, imati neko kraće vrijeme za pripremu monologa.

Evo liste tema o kojima možete pričati, a djeca i sama mogu ispisivati teme na listiće:

subota, 9. svibnja 2020.

Filmska kritika: Animirani filmovi Priče iz davnine

Nagrađivani multimedijski projekt "Priče iz davnine", nastao prema knjizi Ivane Brlić Mažuranić i u produkciji "Bulaja naklade"okupio je poznate animatore i druge umjetnike iz cijelog svijeta. Ovdje možete pročitati kratku filmsku kritiku i preporuku, koliko bi koji od crtića mogao biti zanimljiv i prikladan za djecu nižih razreda osnovne škole.
  • Ribar Palunko i njegova žena ****
Animirani film u režiji francusko-američke animatorice Laurence Arcadias, ispričan na dalmatinskom dijalektu, nježno, simpatično i prožeto humorom. Narator je odličan - naš poznati glumac Leon Lučev. Animacija je kreativna i bazira se na pastelnim bojama i jasnim linijama, u duhovitoj kombinaciji sa foto-kolažem i, ponekad za djecu malo previše apstraktnim geometrijskim formama. Francuski retro - dizajn, rekla bih. Može biti zanimljivo kao poticaj za likovnu radionicu.

Priča: Siromašni Ribar Palunko tražio je bolji život i uzbuđenje. "Šta ujutro uvatim, uveče pojidem, i nima na za mene nikakve radosti na ovome svitu." Uhvati ribicu koja ispunjava želje - i tu počinje avantura.